در تمنای میانه میدان

مصائب حضور زنان در فعالیت‌های هنری و به‌ویژه تئاتر دستمایه گزارشی از نفیسه حبیبی است که در شماره هشتم حق ملت به چاپ رسیده است.

در ادامه بخش هایی از این گزارش را می خوانید:

  • سارا که از بچگی رویای تئاتر را در سر داشته و بالأخره توانسته در سال ۱۳۹۰ وارد تئاتر شود، از تجربه تئاتر خیابانی خود حرف می ‏زند. او و گروهش طی یک نمایش خیابانی، زمانی که داشتند صرفاً تمرین می ‏کردند، با رهگذری خشمگین مواجه شدند که فریادزنان گروه آنان را مورد بازخواست قرار می‏ داد که: «زن نباید صداشو ببره بالا! اصلاً تو به چه جرئتی داری بازی می‏ کنی؟»
  • به گفته میترا، تئاتر‏های کمدی نیز از این نوع نگرش‏ ها در امان نیستند. در بین مردم معمولاً برخی حرکات و شوخی ‏ها برای مردان پذیرفته شده است و اگر زنی بازیگر همان شوخی‏ ها را اجرا کند، با برچسب جلف ‏بازی مواجه می‌شود. ما در تئاتر کمدی نمی‏ توانیم روی جنسیت زن به صورت اغراق ‏شده کار کنیم، چون یا به خط قرمز‏ها‏ می‏ خوریم یا اگر کار کنیم، باید از همان کلیشه‏ های موجود پیروی کنیم که پیش ‏پاافتاده ‏ترینش همان نازو غمزه آمدن زن است.
  • مریم که به‌خاطر کار در یکی از نمایش‏ های بین‏ المللی بالأخره توانسته جوابی در خصوص سانسور‏ها دریافت کند، می‏ گوید: «در یکی از نمایش ‏ها، ما در یک صحنه چند کلاه‏ گیس از زمین برمی ‏داشتیم و روی سربند‏هایمان قرار می ‏دادیم و به نشانه سوگواری قیچی‏ می ‏کردیم. مخاطب هم با دیدن این صحنه کاملاً در جریان بود که این مو‏ها کلاه ‏گیس هستند، اما در بازبینی مجبور شدیم این صحنه را تغییر بدهیم چون گفتند، ممکن است کسی عکس بگیرد و بقیه فکر کنند شما بدون حجاب در صحنه حضور داشتید.»

متن کامل این گزارش را در شماره هشتم حق ملت بخوانید. برای تهیه مجله حق ملت علاوه بر کتابفروشی‌ها می توانید با مراجعه به سایت مجله، سفارش خود را ثبت کنید و بدون پرداخت هزینه پست، نسخه‌های چاپی مجله را در منزل یا محل کارتان دریافت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.