پایان عصر یخبندان

چگونه دوم خرداد به گشایش فرهنگی در حوزه موسیقی و تئاتر کمک کرد؟

در شماره هشتم مجله حق ملت که موضوع آن آزادی بیان هنری است، علی ملیحی در گزارشی تاریخی تحول فضای کارهای هنری به ویژه تئاتر و موسیقی را پس از برگزاری انتخابات دوم خرداد و روی کار آمدن دولت اصلاحات حکایت کرده است.

در ادامه بخش هایی از این گزارش را می خوانید:

در بررسی کابینه خاتمی، نمایندگان مخالف مهاجرانی اعتقاد به تساهل و تسامح را برای مخالفت با وزیر پیشنهادی ارشاد دستاویز خود قرار دادند، اما مهاجرانی در پاسخ به آن‌ها به‌صراحت گفت: «بنده اهل تساهل و تسامح فرهنگی هستم و اگر وزیر ارشاد بشوم از زاویه دید شریعت سمحه و سهله به مسائل نگاه خواهم کرد» (۲). این در حالی بود که مهاجرانی قبل از معرفی به مجلس با رهبر دیدار کرده بود و تذکرات آیت‌الله خامنه‌ای به او، که در خاطرات هاشمی رفسنجانی منعکس شده، تناسب چندانی با تساهل و تسامح مورد نظر مهاجرانی نداشت، زیرا رهبری به او گفته بود: «تهاجم فرهنگی را جدی بگیرد، نوعی از سانسور را بپذیرد و همکارانش را از نیروهای انقلابی انتخاب کند»

در حوزه تئاتر، بهرام بیضایی پس از هجده سال ممنوعیت سرانجام در سال ۱۳۷۶، نمایش کارنامه بندار بیدخش را روی صحنه برد و سال بعد تئاتر بانو آئویی را کارگردانی کرد. حمید سمندریان نیز پس از ده سال دوری از صحنه در سال ۱۳۷۷ نمایشنامه‌ای از برتولت برشت با نام دایره گچی قفقازی را روی صحنه برد و کارگردانی کرد. در موسیقی نیز تحولاتی در جریان بود. حسین علیزاده در اسفند ۱۳۷۶، کنسرت راز نو را در تالار وحدت اجرا کرد؛ کنسرتی که در آن احتمالاً برای نخستین‌بار پس از پیروزی انقلاب، دو زن، افسانه رثائی و هما نیکنام، به‌عنوان همخوان برنامه اجرا کردند.

در سال ۱۳۷۷، برای اولین‌بار جشنواره موسیقی پاپ با عنوان ستاره پاپ برگزار شد؛ جشنواره‌ای که در نوع خود بی‌نظیر بود و دیگر هیچ‌گاه امکان برگزاری نیافت. افرادی همچون مسعود کیمیایی و احمدرضا احمدی در هیئت داوران این جشنواره قرار داشتند. انتخاب کیمیایی برای داوری در این جشنواره معنای خاصی داشت، زیرا اگرچه مسعود کیمیایی با موسیقی ناآشنا نبود، اما همسرش، فائقه آتشین (گوگوش) ستاره موسیقی پاپ ایران، از سال ۱۳۵۷ منزوی شده بود. برندگان اولین و آخرین جشنواره موسیقی پاپ در سال ۱۳۷۷ کسانی همچون کاوه یغمایی، بابک ریاحی‌پور و بابک امینی بودند که دو نفر آخر با خروج گوگوش از ایران در سال ۱۳۷۹، جزء نوازندگان اصلی کنسرت‌های او شدند.

متن کامل این گزارش را در شماره هشتم حق ملت بخوانید. برای تهیه ماهنامه حق ملت علاوه بر کتابفروشی‌ها می توانید با مراجعه به سایت مجله، سفارش خود را ثبت کنید و بدون پرداخت هزینه پست، نسخه‌های چاپی مجله را در منزل یا محل کارتان دریافت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.