جنگ در سرزمین تمدن‏ها

وضعیت میراث فرهنگی و اماکن تاریخی در دوران دفاع ملی

فهیمه نظری در هفتمین شماره از مجله حق ملت که به موضوع میراث فرهنگی اختصاص دارد گزارشی نوشته است از وضعیت میراث فرهنگی و اماکن تاریخی در دوران ۸ ساله دفاع ملی؛ از روایت حملات عراق به نقش جهان و … و ادعاهای طرفین درگیر علیه یکدیگر تا مداخلات و گزارش های یونسکو در آن ایام.

  • از همان سی‏‏ ویکم شهریور ۱۳۵۹ که عراق آتش این هماورد نابرابر را روشن کرد، میراث فرهنگی ایران از شر موشک‏های وقت و بی‏ وقتش در امان نبود، چراکه بیشتر مناطق جنوبی‏ ما اتفاقاً از اعماق تاریخ بر روی این خاک جا خوش کرده بودند؛ از دزفول نخستین پایتخت امپراتوری عیلامیان با قدمت پنج‏هزارساله گرفته تا هویزه ساخته‏شده به دست شاپور دوم ساسانی که صددرصدش در طی جنگ ویران شد؛ از چغازنبیل، نیایشگاه عیلامیان، تا ایوان کرخه و هفت‏تپه و شوش، بگذریم از مسجد جامع خرمشهر و موزه آبادان و غیره.
  • در اثر این حمله بخشی از مسجدجامع اصفهان و بافت شهری اطراف آن تخریب شد. حالا میدان نقش جهان یکی از سه مکان تاریخی ایرانی ثبت‏ شده در یونسکو رسماً در معرض تهدید حملات هوایی قرار گرفته بود؛ بنابراین فردای آن روز، پنجشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۶۳، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در یونسکو رسماً به این سازمان گزارش داد…
  • نماینده عراق در یونسکو طی گزارشی به این سازمان مدعی شد که در بمباران بصره توسط هواپیماهای ایرانی به بخشی از مسجد تاریخی امام علی در این شهر آسیب رسیده است. مسجد خطوره امام علی (ع) در سال چهاردهم هجری قمری بعد از فتح عراق به دست «عتبه بن غزوان» ساخته شده بود و امام علی (ع) در زمان خلافتشان در آن نماز اقامه کردند. نماینده عراق نیز از یونسکو درخواستی مشابه درخواست ایران داشت و خواستار اعزام بازرسان این سازمان به عراق برای تعیین آسیب‏های وارده به اماکن تاریخی خود بود.

متن کامل این گزارش را در شماره هفتم حق ملت بخوانید. برای تهیه ماهنامه حق ملت علاوه بر کتابفروشی‌ها می توانید با مراجعه به سایت مجله، سفارش خود را ثبت کنید و بدون پرداخت هزینه پست نسخه‌های چاپی مجله را در منزل یا محل کارتان دریافت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.