ناچار از قبول چهارچوب

در شماره هشتم حق ملت که به موضوع آزادی بیان هنری می پردازد، نیره خادمی تجربه سه تن از استنداپ کمدین‌های ایرانی را در گزارش خود به رشته تحریر درآورده و  محدودیت های اجرای استنداپ کمدی در ایران را در گفتگو با حمیدرضا ماهی صفت، امیر کربلایی زاده و عارفه عسگری سه کمدین از سه نسل مختلف روایت کرده است.

در ادامه بخش هایی از این گفتگو را می خوانید:

  • حمیدرضا ماهی ‏صفت از همان ابتدا راهش را از صداوسیما جدا کرد و مردم بیشتر او را در جنگ‏ ها، جشن ‏ها و ویدئوهایی که از او پخش می‏ شد، دیده ‏اند. «گفتند لهجه تشنج آفرین است، صدای خوانندگان زن را هم نمی‏ توانیم پخش کنیم. گفتم، پس موسی به دین خود عیسی به دین خود. خیلی راحت و محترمانه همدیگر را کنار گذاشتیم.»
  • امیر کربلایی زاده یک وقت‏ هایی با ترس و لرز به سر صحنه رفته، ولی می‏ گوید که این سال‏ ها پخش استندآپ کمدی از تلویزیون ظرفیت شوخی‏ پذیری را بالا برده است: «استندآپ باید به قدری اجرا شود و فضای فرهنگی باز شود و به هنرمند اختیار بدهند تا ظرفیت شوخی ‏پذیری ایجاد شود و گاردگیری نسبت به آن کمرنگ شود و از بین برود.»
  • عارفه عسگری می گوید یکی از دوستان سید در اجرا با اسم خودش شوخی کرد و گفت، با توجه به اسم و فامیل طولانی ‏ام اگر بخواهم آن را در برگه امتحان بنویسم، وقت امتحان تمام می‏ شود. کل اجرا را به خاطر این شوخی از برنامه بیرون کشیدند. گفته بودند شاید سیدها ناراحت شوند.
  • تکلیف کمدینی که قصد اجرای استندآپ در صداوسیما دارد که مشخص است، باید با چهارچوب‏ ها و تصمیمات سلیقه‏ ای کنار بیاید، اما کسی که عزم اجرا در مراسم و جشن‏ها را داشته باشد، علاوه بر دریافت مجوزهای ارشاد و اماکن، باید نظر امام‏ جمعه شهر، شورای تأمین و شورای شهر را هم جلب کند. اجرای  استندآپ کمدی‏ در مشهد یا اصفهان سخت ‏تر از بقیه شهرهاست.

متن کامل این گزارش را در شماره هشتم حق ملت بخوانید. برای تهیه ماهنامه حق ملت علاوه بر کتابفروشی‌ها می توانید با مراجعه به سایت مجله، سفارش خود را ثبت کنید و بدون پرداخت هزینه پست، نسخه‌های چاپی مجله را در منزل یا محل کارتان دریافت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.