سقف‏ های لرزان قدیمی

مالکان و ساکنان از زندگی در خانه‏ های تاریخی می‏ گویند

در زیر «سقف‌های لرزان قدیمی» فروغ فکری از مالکان و ساکنان خانه‌های قدیمی گزارش داده است. کسانی که ثبت ملی خانه هایشان دردسرساز شده و خانه هایی که باید ثبت شود اما نمی شود.

در دوران نوجوانی ‏اش حتی دوست نداشت کسی را به محلشان دعوت کند، حالا چند سالی است با دوستان قدیمی‏ اش صحبت می‏ کند و از مزایای زندگی در بافتی تاریخی می‏ گوید که هر روز یک بخش آن از دست می‏ رود.

دلش می ‏خواست  این خانه را که تنها بازمانده از سلسله صفویان در شهر است مرمت کند و خانه احیاشده هم به خانه بومگردی تبدیل شود، اما نشد. آن‏ها از طرفی می‏ ترسند اگر پای میراث به این ملک و ثبت کردنش باز شود دیگر نتوانند هزار متر زمینشان را داشته باشند.

خانه از یادگارهای دوران پهلوی بود. با چهار اتاق تودرتو و یک اتاق تنها، اتاقی برای نیما. خانه را با وامی که عالیه خانم، همسر نیما، از بانک ملی گرفته بود ساختند و بعدها که نیما در سال ۱۳۳۸ و عالیه خانم در سال ۱۳۴۳ از دنیا رفتند، آنجا تنها ماند و شراگیم هم سال ۱۳۴۵ آن را فروخت. ماجرای خانه در اواخر دهه هفتاد جدی شد، زمانی که دیوارهای خانه را خراب می‏ کردند و سیمین دانشور که سال‏ ها همسایه نیما بود به داد خانه رسید.

متن کامل این گزارش را در شماره هفتم حق ملت بخوانید. برای تهیه نسخه چاپی حق ملت علاوه بر کتابفروشی‌ها می توانید با مراجعه به سایت مجله، سفارش خود را ثبت کنید و بدون پرداخت هزینه پست نسخه‌های چاپی مجله را در منزل یا محل کارتان دریافت کنید. نسخه الکترونیکی هم در فیدیبو، طاقچه و جار در دسترس است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.