خشم پنهان تپه‌سیخی‌ها

جان تنها سپر برای داشتن حق سرپناه در اوزون‌تپه بومهن

تقریباً ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در استان تهران در سکونتگاه‎های غیررسمی زندگی می‌کنند. آماری که یک مقام مسئول در وزارت مسکن و شهرسازی چندی پیش ارائه کرد. در شماره چهارم حق ملت «فاطمه علی اصغر» به یکی از مهمترین مصادیق این به اصطلاح زورآبادها در حاشیه بومهن رفته و روایتی دست اول از وضع خانه در تپه سیخی عرضه کرده است.

در ادامه چندخطی از این گزارش را می خوانید:

 

  • اینجا غریبه‌ها اجازه ورود ندارند. در شمال غربی بومهن سکونتگاهی است بر فراز تپه‌ای بلند، بومهنی‌ها به آن‌ می‌گویند: تپه‌سیخی. نامش اما در قدیم اوزون‌تپه بوده، بخشی از بومهن. بومهن هم در کنار لوران، سیاه‌بند و شهرآباد روستا بوده تا دهه ۱۳۴۰.

 

  • اینجا اگرچه در قلب شهر بومهن است، خیابان و کوچه و پیاده‌راه ندارد. مسیرها همه خاکی است و خانه‌ها بدون قاعده و قانون ساخته شده‌اند. بیشتر درهای خانه‌ها زنگ‌زده است. دیوارها و پنجره‌ها رنگی به رخسار ندارند. خانه‌ها یکی کوچک و یکی بزرگ است، اما آنها در یک چیز مشترک هستند، در دیوارهایشان بیم ویرانی است.

 

  • رییس‌ها محکم حرف می‌زنند. از طرف همه حرف می‌زنند. سینه‌هایشان سپر است. هرکسی که بخواهد خطری برای سرپناه آنها به وجود بیاورد، بد می‌بیند. آنها با سرسختی و کله‌شقی توانستند زمین‌هایشان را تا امروز حفظ کنند.

متن کامل این گزارش را همراه با مقالات، گفتگوها و گزارش های متنوعی با موضوع خانه و حق مسکن مناسب در شماره چهارم حق ملت بخوانید. برای تهیه نسخه چاپی علاوه بر کیوسک ها و کتابفروشی های منتخب می توانید با مراجعه به فروشگاه سایت سفارش خود را ثبت کنید و بدون پرداخت هزینه حمل و پست در منزل یا  محل کارتان دریافت کنید. همچنین نسخه الکترونیکی مجله را در طاقچه یا جار بیابید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.