دولت مسکن ساز؟

دکتر حسین عبده تبریزی، استاد برجسته اقتصاد که سال ها تجربه حضور در سمت­های اقتصادی را نیز داشته است در شماره چهارم مجله حق ملت مقاله­ ای دارد با عنوان «دولت مسکن ساز؟» که در آن به این وجه از حق به مسکن مناسب پرداخته شده که مناسب بودن خانه برای شهروندان از منظر اقتصادی به چه معناست و دولت در این زمینه چه تعهداتی نسبت به شهروندان دارد.

در ادامه چندخطی از این یادداشت آمده است:

 

  • قیمت مسکن تا حد زیادی به نحوه توزیع جمعیت در جغرافیا نیز مربوط است. اینطور نیست که موضوع مسکن صرفاً با کنترل قیمت آن حل شود، باید عرضه معقول در سراسر کشور صورت گیرد. منظور از عرضه معقول مسکن شهرسازی مناسب است؛ یعنی هزینه ها و امکانات عمومی به‌طور گسترده‌ای در سراسر جغرافیای ایران به‌گونه‌ای توزیع شود که قیمت زمین نتواند به‌سادگی بالا رود.

 

  • وقتی از تلاش دولت برای فراهم آوردن زمینه دسترسی شهروندان به مسکن حرف می‌زنیم، باید بررسی کنیم که دولت‌ها در حوزه امکانات خرید مسکن از جمله اعطای وام‌های بلندمدت چه سیاست‌هایی داشته‌اند. وام های بلندمدت مسکن وام­های رهنی نام دارند و بازار این وام‌ها بازار رهن نامیده می‌شود. مهم است که دولتها در کنار تلاشی که برای پایین ماندن قیمت مسکن می‌کنند، نگذارند بازار مسکن دچار سفته‌بازی شود. متأسفانه این اتفاق در پنج دهه گذشته رخ داده و بازار مسکن را متأثر کرده است.

 

  • سال‌هاست که از مقولاتی چون بازار اولیه و ثانویه رهن و شیوه‌های مختلف خرید وام‌های مسکن سخن گفته‌ایم و از آن دفاع کرده‌ایم. بنابراین، شکی نیست که وظیفه دولت این است که برای خانه‌دار شدن شهروندان زمینه اعطای وام‌های ۲۵ یا ۳۰ ساله را فراهم کند. در واقع، توسعه بازار رهن یک وظیفه مهم دولت برای محقق ساختن امکان تهیه مسکن مناسب برای شهروندان است.

 

  • با توجه به حجم بالای تخریب بودجه خانوار که از سال ۱۳۸۶ تا امروز رخ داده است، خانوارها به هیچ‌وجه قدرت پرداخت اقساط وام‌های رهنی را ندارند و امروز در بن‌بستی گرفتار آمده‌ایم که حتی اگر دولت بتواند وام مسکن مناسب در اختیار خانوارها قرار دهد، مردم به‌دشواری خواهند توانست صاحب‌خانه شوند.

 

متن کامل این مقاله را همراه با مقالات، گفتگوها و گزارش های متنوعی با موضوع خانه و حق مسکن مناسب در شماره چهارم حق ملت بخوانید. برای تهیه نسخه چاپی علاوه بر کیوسک ها و کتابفروشی های منتخب می توانید با مراجعه به فروشگاه سایت مجله سفارش خود را ثبت کنید و بدون پرداخت هزینه حمل و پست در منزل یا  محل کارتان دریافت کنید. همچنین نسخه الکترونیکی مجله را در طاقچه یا جار بیابید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.