کاخ ستم ‏شاهی یا میراث فرهنگی؟

کاخ‏های سلطنتی و اموال آن‏ها در روزهای انقلاب

«کاخ ستم‌‌شاهی یا میراث فرهنگی» عنوان مقاله‌ای از علی ملیحی است که روایتی به دست داده از وضع اماکن تاریخی در بحبوحه انقلاب و کش و قوس بر سر سرنوشت آنها در میان رهبران انقلاب. در ادامه چند خطی از این گزارش جذاب را می خوانید:

روزنامه کیهان مورخ ۲۳ بهمن ۱۳۵۷، اطلاعیه طالقانی را با این تیتر بازتاب داد: «کاخ‏های ستم‏شاهی را حفظ کنید تا به معرض نمایش گذاشته شود.» در متن اطلاعیه طالقانی به تصرف کاخ نیاوران به ‏دست مردم اشاره شده و آمده بود: «اینجا و ده‏ ها و بلکه صدها نظایر آن که آثار و نشانه‏ هایی از ظلم طولانی است که به این ملت حاکم و عامل بوده باید حفظ شود…

…نگهبانان کاخ سعدآباد در نهایت از سر ناچاری تصمیم گرفتند تمامی اموال باارزش کاخ‏ ها را در عمارت کاخ سفید جمع ‏آوری کنند تا جلوی سرقت‏ها گرفته شود. به این ترتیب فرش‏ها، تابلوها و مبلمان آنتیک کاخ‏های خانواده سلطنتی با وانت به کاخ سفید منتقل شدند.

فروش اموال کاخ‏های سلطنتی تا چند سال پس از انقلاب و با شروع جنگ نیز ادامه داشت. به‏ تدریج، کار به فروش اجناسی همچون کفش، جاروبرقی و چوب‏اسکی رسیده بود. به روایت مهدی حجت، حراج این قبیل اجناس باعث شده بود برخی هواداران سلطنت مقابل وزارت دارایی، محل حراج اجناس، بروند تا وسایل خانواده پهلوی را خریداری کنند. رادیو بغداد نیز در گزارشی گفته بود، وضع ایران به دلیل جنگ با عراق به قدری خراب شده که مجبور است «لنگ و قطیفه شاه» را حراج کند.

موسوی‏ نژاد درباره سفر خلخالی به مرودشت توضیحاتی داده که به نظر مقرون به واقع است: «آقای خلخالی همان اوایل انقلاب نصف روزی آمده بود مرودشت و تخت ‏جمشید هم رفته بود. تنها چیزی که در زمان آمدن او به تخت ‏جمشید اتفاق افتاد، بردن حدود دویست صندلی از داخل چادر‏ها بود…»

متن کامل این گزارش را در شماره هفتم حق ملت بخوانید. برای تهیه نسخه چاپی حق ملت علاوه بر کتابفروشی‌ها می توانید با مراجعه به سایت مجله، سفارش خود را ثبت کنید و بدون پرداخت هزینه پست نسخه‌های چاپی مجله را در منزل یا محل کارتان دریافت کنید. نسخه الکترونیکی هم در فیدیبو، طاقچه و جار در دسترس است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.