شرح پریشانی

رنج مضاعف کارگران در خصوصی ­سازی

 

پدرام امیریان

ماجرای خصوصی­ سازی‌ها در ایران در یک دهه اخیر آن­قدر جنجال و حاشیه داشته است که برخی ابعاد پنهان آن از نظر دور مانده است. زمانی­ که اسم خصوصی­ سازی به میان می­ آید، احتمالاً اصلی‌ترین حواشی حول قیمت واگذاری، اهلیت خریدار جدید و سرنوشت بنگاه واگذارشده می‌چرخد. حکایت کارگران نیز در این فرآیند معمولاً در کانون توجه است.

برای پیگیری اختلافات میان کارگران و کارفرمایان در نمونه هفت ­تپه، در سامانه شفافیت  از سازمان خصوصی­ سازی درخواستی را طرح کردیم و در آن بر اساس دستورالعمل نحوه نظارت بر واگذاری‌ها، مستندات پرداخت حقوق و وضعیت استخدامی کارگران این کارخانه را از زمان واگذاری‌ها تا پایان سال ۱۳۹۶ از سازمان خصوصی­ سازی مطالبه کردیم. سازمان خصوصی­ سازی حدود یک هفته بعد در فایلی، پاسخ درخواست ما را ارسال کرد که مشاهده بخش‌هایی از آن قابل توجه است:

مقایسه پرداخت دستمزد‌ها به کارگران هفت­ تپه، بر اساس اعلام رسمی سازمان خصوصی­ سازی که به دست ما رسیده است، نشان می‌دهد که هرچه به پایان سال ۱۳۹۶ نزدیک‌تر می‌شویم از میزان پرداختی کارگران رسمی کاسته و به میزان پرداختی کارگران روزمزد و پیمان­کاری افزوده می‌شود.

 

متن کامل این گزارش را در شماره ششم حق ملت بخوانید. برای تهیه ماهنامه حق ملت علاوه بر کتابفروشی‌ها می توانید با مراجعه به سایت مجله، سفارش خود را ثبت کنید و بدون پرداخت هزینه پست نسخه‌های چاپی مجله را در منزل یا محل کارتان دریافت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.