مرتکب موسیقی

گفتگو با علی قمصری

در شماره هشتم حق ملت که موضوع آن آزادی بیان هنری است، علی قمصری، نوازنده و آهنگساز در گفتگویی با حسن اسدی زیدآبادی به تاثیر مداخلات حکومت بر موسیقی پرداخته است.

در ادامه بخش هایی از این گفتگو را می خوانید:

  • اگر یک هنرمند نتواند پیرامون خود را بشناسد و درک درستی از آن نداشته باشد، آنچه خلق می‏ کند با یک عینک اشتباه است، فقط می ‏تواند برای او درآمدزا باشد یا باعث دیده شدنش شود. همیشه سعی کرده ‏ام دغدغه اجتماعی، انسانی و اخلاقی ‏ام را به هر چیز دیگری که می‏ تواند برای من افتخارآفرین باشد مقدم بدانم.
  • جوهره هنرمند، شاکله‏ ای که به‏ عنوان یک کل و مجموعه هنرمند را می‏ سازد، آن است که باید قوام درست و استقلال داشته باشد. استقلال انسانی، اخلاقی و هنری در آن وجود داشته باشد، به جایی وابسته نباشد تا بتواند آزاد فکر کند و در هر دوره، خودش لزوم کارش را تعیین کند.
  •  معتقدم که وصل یک هنرمند روحش را از او می‏ گیرد. وقتی هنرمند به هنرش خیانت می‏ کند، احتمالش بسیار زیاد است که به این کشور و همین حکومت هم خیانت کند. دوره‏ ای بود که با ایجاد سد در مقابل موسیقی سعی می‏ کردند نفوذ موسیقی در میان مردم را کم کنند، بعد از آن با ایجاد سبکی، سبک‏سری و با موسیقی نازل. همان آدم‏ ها بعداً بلای جان همین حکومت شدند. در کشور خودمان مداح حکومت بودند، در کشورهای دیگر تریبون مخالف حکومت شدند.
  •  در آن اجراها، من را به‏ عمد تا یکی ـ دو ساعت قبل از اجرا بی‏ خبر می‏ گذاشتند، حتی من را پشت در اتاقی منتظر نگه می‏ داشتند، در حالی‏ که نمی‏ دانستم قرار است آن شب روی صحنه بروم یا نه؛ مثلاً، حتی مجوز ما برای اجرا در ارسباران را به عدم حضور نوازندگان خانم منوط کرده بودند.
  • تا زمانی که بتوانم در ایران دانه ‏ای در خاک بکارم، این کار را ادامه خواهم داد، اما زمانی که احساس کنم این خاک روی من ریخته می ‏شود، می‏ روم.

متن کامل این مصاحبه را در شماره هشتم حق ملت بخوانید. برای تهیه ماهنامه حق ملت علاوه بر کتابفروشی‌ها می توانید با مراجعه به سایت مجله، سفارش خود را ثبت کنید و بدون پرداخت هزینه پست، نسخه‌های چاپی مجله را در منزل یا محل کارتان دریافت کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.