گنج در اینستاگرام

در شماره جدید حق ملت فاطمه علی اصغر در گزارشی تحقیقی از سوداگری با آثار تاریخی در فضای مجازی و یک چهره اینستاگرامی به نام پوآرو روایت کرده و عنوان مطلبش «گنج در اینستاگرام» است. در ادامه چند خطی از این گزارش را بخوانید:

او پوآروی ایران است. مفتخر به عنوانی که خودش به خودش داده؛ نخبه باستان‏شناسی ایران با بیش از هزار کارشناسی در رزومه‏ کاری‏ اش. ۱۴۸‏هزار دنباله‏ کننده، تنها در یک صفحه از هفت صفحه اینستاگرامی‏ اش دارد و بیش از صدهزارنفر در کانال تلگرامش عضو هستند.

یکی از شاکیان می‏ گوید: «شوهرم طلاهایم را فروخت و به این آقا داد. نه گنجی پیدا کرد، نه پولش را پس گرفت. به خاطر این کار به زندان افتاد، طلاقم داد. خود این پوآرو گزارش داده بود.» شاکیانِ خنجر از پشت خورده از فحش و بد و بیراه کم نمی‏ گذارند.‏

«آرزوی رسیدن به گنج بزرگ سلیمان نبی را دارم. دقیقاً هم می ‏دانم کجاست، اما آن‏قدر بزرگ است که پیدا کردنش به ابزار و افراد بسیار نیاز دارد.» این فروشنده اشیای عتیقه را در اینستاگرام پیدا کردیم و با او قرار گذاشتیم.

گنج ملی. مگر کم در این مملکت خوردند و بردند؟ نام افراد سرشناسی در سردسته مافیای اشیای عتیقه دیده می ‏شود. آن‏ها چرا نباید می ‏خوردند؟ حالا شب بود و بیابان بود. هزاربار این مسیر را در روشنای روز رفته بودند. می‏ دانستند اگر مار ببینند چه باید بکنند، مار که تازه خوش ‏یمن هم بود: نشان گنج…

متن کامل این گزارش را در شماره هفتم حق ملت بخوانید. برای تهیه نسخه چاپی حق ملت علاوه بر کتابفروشی‌ها می توانید با مراجعه به سایت مجله، سفارش خود را ثبت کنید و بدون پرداخت هزینه پست نسخه‌های چاپی مجله را در منزل یا محل کارتان دریافت کنید. نسخه الکترونیکی هم در فیدیبو، طاقچه و جار در دسترس است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.