بی مونسِ قربانی

با میراث فرهنگی مروج تبعیض و خشونت علیه زنان چه باید کرد؟

در حوزه زنان و میراث فرهنگی در شماره جدید حق ملت، نفیسه حبیبی با خانم دکتر ژانت بلیک از اساتید برجسته حقوق میراث فرهنگی درعرصه بین المللی گفتگویی کرده با عنوان « قربانی بی مونس»؛ بهانه این گفتگو  ثبت عروسکی است به نام «بی» به عنوان یکی از میراث ناملموس فرهنگی ملی. بر اساس یک سنت در جنوب کشور این عروسک به دخترانی هدیه داده می شد که در کودکی ازدواج می‏ کردند تا سنگ صبور آنها باشد. این مطلب حفظ و صیانت از میراثی که می‌توانند مروج تبعیض و خشونت علیه زنان باشند را به چالش کشیده است.

در این گفتگو پرسش این است که برخی از سنت ها با وجود تمام داستان ‏های ضدحقوق بشری شان، باید به‏ عنوان میراث فرهنگی ثبت شوند، میراثی که دولت متعهد باشد با استفاده از منابع عمومی برای حفظ و پاسداشت آن‏ها هزینه کند؟ آیا مثلا این عروسک‏ مروج و مؤید خشونت خانگی نیست  و به بازتولید کلیشه‏ های تبعیض ‏آمیز جنسیتی دامن نخواهد زد؟ نقطه تعادل میان اصل ممنوعیت خشونت و تبعیض جنسیتی در نسبت با حق به میراث فرهنگی کجاست؟

نفیسه حبیبی به این پرسش‏ ها در گفت‏ وگویی با دکتر ژانت بلیک، مدرس جهانی میراث فرهنگی ناملموس، عضو کمیته حقوق میراث فرهنگی انجمن حقوق بین‏ الملل و دانشیار دانشگاه شهید بهشتی، پرداخته‏ است.

متن کامل این گفت و گو را در شماره هفتم حق ملت بخوانید. برای تهیه نسخه چاپی حق ملت علاوه بر کتابفروشی‌ها می توانید با مراجعه به سایت مجله، سفارش خود را ثبت کنید و بدون پرداخت هزینه پست نسخه‌های چاپی مجله را در منزل یا محل کارتان دریافت کنید. نسخه الکترونیکی هم در فیدیبو، طاقچه و جار در دسترس است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.