فیلترینگ علیه امنیت ملی

گفتگو با محمدجواد آذری جهرمی

محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دومین شماره از ماهنامه فصل حق ملت که به موضوع حریم خصوصی اختصاص دارد، در گفتگویی با اسدی زیدآبادی به پرسش‌های او در مورد مسائلی همچون شنود و فیلترینگ پاسخ داده است.

متن کامل مصاحبه که در ۸صفحه منتشر شده و در آن برخی از نکات در مورد شیوه‌های شنودغیرقانونی بیان شده است را می‌توانید با تهیه دومین شماره از فصل حق ملت بخوانید.

بخش‌هایی از این گفتگوی تفصیلی را در ادامه می‌توانید بخوانید:

  • در دهه ۸۰، وزارت ارتباطات مجری بود، وزارت اطلاعات هم حاکم بود. در دهه ۹۰، اپراتورها مجری هستند، قاضی و دستگاه تبیین کننده موضوع و صادر کننده حکم و رویه‌ها هم قوه قضائیه است.
  • زمانی که به عنوان وزیر به مجلس معرفی شده بودم، پیامکی برای من آمد که آقای فلانی به درخواست شما، ریز مکالمات شما در فلان دفتر، پرینت گرفته شد. درحالی که من اصلاً چنین درخواستی نکرده بودم. گروه‌هایی که دنبال تخریب بودند، این پرینت را گرفته بودند.
  • بایستی یک تعامل و نقطه تعادلی بین استفاده از قدرت حاکمیت برای اعمال فیلتر و تهدیدات بعد از فیلتر پیدا شود. استفاده کارشناسی نشده از زور، الزاماً نتیجه مثبت نمی‌دهد. اگر مواضع ما را پیگیری کرده باشید، همواره به این مسئله اعتراض کرده‌ایم که فیلترینگ‌ها غیرکارشناسی است.
  • میل دستگاه امنیتی، هیچ گاه بر نظام‌مند شدن یا کنترل خودش نیست. آنها همواره به‌خاطر راحتی کارشان، علاقه‌مند هستند اطلاعات با کمترین ضابطه و حداقل زمان در اختیارشان قرار گیرد.
  • اسدی: می‌توانیم بگوییم همه مکالمات یک روز ایرانیان در یک‌جا ضبط نمی‌شود. آذری جهرمی: نه چنین چیزی نیست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.