خشم پنهان تپه‌سیخی‌ها

جان تنها سپر برای داشتن حق سرپناه در اوزون‌تپه بومهن

تقریباً ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در استان تهران در سکونتگاه‎های غیررسمی زندگی می‌کنند. آماری که یک مقام مسئول در وزارت مسکن و شهرسازی چندی پیش ارائه کرد. در شماره چهارم حق ملت «فاطمه علی اصغر» به یکی از مهمترین مصادیق این به اصطلاح زورآبادها در حاشیه بومهن رفته و روایتی دست اول از وضع خانه در تپه سیخی عرضه کرده است.

در ادامه چندخطی از این گزارش را می خوانید:

 

  • اینجا غریبه‌ها اجازه ورود ندارند. در شمال غربی بومهن سکونتگاهی است بر فراز تپه‌ای بلند، بومهنی‌ها به آن‌ می‌گویند: تپه‌سیخی. نامش اما در قدیم اوزون‌تپه بوده، بخشی از بومهن. بومهن هم در کنار لوران، سیاه‌بند و شهرآباد روستا بوده تا دهه ۱۳۴۰.

 

  • اینجا اگرچه در قلب شهر بومهن است، خیابان و کوچه و پیاده‌راه ندارد. مسیرها همه خاکی است و خانه‌ها بدون قاعده و قانون ساخته شده‌اند. بیشتر درهای خانه‌ها زنگ‌زده است. دیوارها و پنجره‌ها رنگی به رخسار ندارند. خانه‌ها یکی کوچک و یکی بزرگ است، اما آنها در یک چیز مشترک هستند، در دیوارهایشان بیم ویرانی است.

 

  • رییس‌ها محکم حرف می‌زنند. از طرف همه حرف می‌زنند. سینه‌هایشان سپر است. هرکسی که بخواهد خطری برای سرپناه آنها به وجود بیاورد، بد می‌بیند. آنها با سرسختی و کله‌شقی توانستند زمین‌هایشان را تا امروز حفظ کنند.

متن کامل این گزارش را همراه با مقالات، گفتگوها و گزارش های متنوعی با موضوع خانه و حق مسکن مناسب در شماره چهارم حق ملت بخوانید. برای تهیه نسخه چاپی علاوه بر کیوسک ها و کتابفروشی های منتخب می توانید با مراجعه به فروشگاه سایت سفارش خود را ثبت کنید و بدون پرداخت هزینه حمل و پست در منزل یا  محل کارتان دریافت کنید. همچنین نسخه الکترونیکی مجله را در طاقچه یا جار بیابید.

بومهنتپه سیخیحق ملتخانهخانه خوب کجاستسکونتگاه غیررسمیفاطمه علی اصغرمسکنمسکن مناسب
Comments (0)
Add Comment