گنج قارون نونِ در خون

کارگران معدن گل گهر

 

حسام الدین اسلاملو

بیشتر از نوزده­ هزار کارگر در بخش‌های مختلف از شرکت‌های ریز و درشت منطقه‌ معدنی گل‌گهر مشغول کار هستند و بیشتر آن‌ها برای حضور در محل کار از اتوبوس‌های شرکتی استفاده می‌کنند که به نوبه‌ خود یک تجمع بدون فاصله‌گذاری اجتماعی به حساب می‌آید؛ این روزها این نخستین نگرانی کارگران منطقه‌ گل‌گهر در میانه بحران کرونا‌ست.

 

یکی از کارگران معدن باخنده می‌گوید: «بدون وجود کرونا هم ما کارگرهای معدنی با این وضعیت آلودگی هوا در معدن، خواه¬ناخواه تا چند سال دیگر دچار مشکلات ریوی می‌شویم و می‌رویم در لیست همین حاد تنفسی‌هایی که این روزها برای کرونا باب کرده اند.»

علی کارگر گود معدن است. او روی تراک کار می‌کند. خودروهای باربری سنگین‌وزنی که به پایین گود معدن می‌روند، سنگ‌های بزرگ سنگ آهن را بار می‌زنند. او بیشتر نگران ایمنی خودش و همکارانش است. همکارانش مثل راننده‌های بیل مکانیکی که ممکن است به خاطر ریزش دیواره‌های گود معدن جان خود را از دست بدهند و همچنین، مکانیک‌های خودروهای سنگین معدنی که ممکن است به خاطر خطاهای انسانی در زیر چرخ بزرگ تراک له شوند.

 

متن کامل این گزارش را در شماره ششم حق ملت بخوانید. برای تهیه ماهنامه حق ملت علاوه بر کتابفروشی‌ها می توانید با مراجعه به سایت مجله، سفارش خود را ثبت کنید و بدون پرداخت هزینه پست نسخه‌های چاپی مجله را در منزل یا محل کارتان دریافت کنید.

حسام الدین اسلاملوحق ملتحقوق کارحقوق کارگرانکارگرانگل گهر
Comments (0)
Add Comment